Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Piła - Bezpiecznie nad wodą

Data publikacji 29.06.2010

wakacje1Od kilku dni na terenie naszego kraju trwają letnie wakacje. Jak co roku największą popularnością cieszy się wypoczynek nad akwenami wodnymi. Niestety w dalszym ciągu zdarzają się sytuacje w których zbyt lekceważące podejście do elementarnych zasad bezpieczeństwa nad wodą często kończy się tragicznie. Warto wiec pamiętać o kilku podstawowych radach.

W ubiegły piątek kilka tysięcy dzieci i młodzieży z terenu województwa wielkopolskiego rozpoczęło letnie wakacje. Wśród miejsc w jakich spędzany jest letni wypoczynek największa popularnością jak co roku cieszą akweny wodne. Niestety w dalszym ciągu zdarzają się sytuację w których lekceważenie podstawowych zasad bezpieczeństwa ma często swój tragiczny finał. Dlatego zawsze warto pamiętać o przestrzeganiu regulaminu kąpieliska oraz stosowania się do poleceń wydawanych przez ratownika wodnego.  Poniżej kilka rad, których przestrzeganie z pewnością przyczyni się do bardziej bezpiecznego spędzenia wolnego czasu nad wodą. 

Pamiętajmy o tym, że bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. "Dzikie kąpieliska" zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Nie zapominajmy również o tym aby:

 
  1. nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu- najczęściej toną osoby pijane,
  2. nie kąpać się po jedzeniu – powinno się odczekać przynajmniej godzinę po ostatnim posiłku,
  3. nie wchodzić do wody zaraz po opalaniu na słońcu – może to grozić szokiem termicznym lub utratą przytomności,
  4. po wejściu do wody wpierw schłodzić okolicę serca, karku oraz twarzy,
  5. nad bezpieczeństwem kąpiących się dzieci zawsze czuwał ktoś dorosły,
  6. nie próbować przepływać jeziora czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji,
  7. nie skakać do wody z dużej wysokości – takie skoki są niebezpieczne i mogą grozić urazem głowy oraz kręgosłupa,
  8. dzieci i osoby dorosłe, które korzystają ze sprzętów pływających miały na sobie założony kapok,
  9. podczas skurczu mięśni nie wpadać w panikę. Kiedy coś takiego nam się przydarzy starajmy się wezwać pomoc, jeśli jest ktoś w pobliżu. Jeżeli nie ma nikogo takiego, należy położyć się na plecach, spokojnie oddychać, zgiąć stopę w stawie skokowym i mocno przyciągnąć ją do siebie wyprostować nogę w kolanie i starać się powoli dopłynąć do brzegu.

Tylko przestrzegając tych podstawowych zasada możemy sprawić aby nasz wypoczynek nad wodą był bezpieczny i zakończył się szczęśliwie. Spokojnych i bezpiecznych wakacji życzą wielkopolscy policjanci!.

Powrót na górę strony