Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Konferencja „Przemoc w środowisku. Diagnoza, interwencja i terapia”

Data publikacji 27.04.2018

W dniach 25-26.04.2018 r. w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. S. Staszica w Pile odbyła się konferencja naukowo- praktyczna pod nazwą „Przemoc w środowisku. Diagnoza, interwencja i terapia”. Organizatorami przedsięwzięcia była Komenda Powiatowa Policji w Pile oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Pile. Prelegentami byli naukowcy z kraju i zagranicy, osoby zajmujące się pracą socjalną, kuratorzy sądowi, przedstawiciele organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości, a gościem specjalnym był prof. Zbigniew Nęcki z Krakowa, który wygłosił okolicznościowy wykład inauguracyjny.

Konferencja „Przemoc w środowisku. Diagnoza, interwencja i terapia” jest komponentem szerszych działań pilskiej Policji realizowanych w ramach lokalnego priorytetu Komendanta Powiatowego Policji w Pile mł. insp. Sebastiana Cichockiego pod nazwą „Szerokie działania w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, nie tylko walka ze skutkami przemocy, ale przede wszystkim pomoc dla osób i rodzin pokrzywdzonych przestępstwem”. Organizatorami była Komenda Powiatowa Policji w Pile i Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. S. Staszica w Pile.

Punktem wyjścia w planowaniu konferencji była diagnoza lokalnej sytuacji w tym wzrost w ostatnich latach liczby interwencji domowych i „Niebieskich kart”, a celem, oprócz walorów edukacyjnych, integracja podmiotów zaangażowanych w działalność antyprzemocową, ukierunkowana na zwiększenie efektywności wspólnych działań i lepsze efekty w ratowaniu rodzin z przemocy i innych patologii.

Prelegentami byli naukowcy z kraju i zagranicy, m. in. osoby zajmujące się pracą socjalną, kuratorzy sądowi, przedstawiciele organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości, a gościem specjalnym był prof. Zbigniew Nęcki z Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, który wygłosił okolicznościowy wykład inauguracyjny. Konferencja miała konwencję teoretyczno-praktyczną i zwłaszcza prezentowane aspekty praktyczne wzbudziły największe zainteresowanie. Liczba uczestników części plenarnej i dwudniowych warsztatów sięgnęła blisko 450 osób. W przedsięwzięciu udział również wzięli: prof. dr hab. Peter Jusko i dr Peter Papso z Uniwersytetu Mateja Bela Bańska Bystrzyca Słowacja.

Wartym podkreślenia jest fakt, iż przedstawiciele instytucji współpracujących z Policją podczas swoich prezentacji wysoko oceniali tą współpracę co jest ważnym sygnałem, iż dotychczasowe kierunki pracy pilskiej jednostki są właściwe i pożądane. Wnioski płynące z konferencji z pewnością pomogą we właściwym kreowaniu polityki antyprzemocowej wśród instytucji zaangażowanych w te działania w powiecie pilskim i co ważne, jej uczestnicy zapewniali, iż tego typu przedsięwzięcie powinno być kontynuowane w kolejnych latach.

podkom. Żaneta Kowalska

 

 

Powrót na górę strony