Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Działania pościgowo – poszukiwawcze z klasami policyjnymi

Data publikacji 05.10.2017

20 osadzonych oddaliło się z zakładu karnego. Część z tych osób odbywa długoletnie kary za ciężkie i poważne przestępstwa. Stwarzają niebezpieczeństwo dla obywateli, więc natychmiast ogłoszono alarm i przystąpiono do działań poszukiwawczych. Taki scenariusz zajęć dla uczniów klas o profilu policyjnym, przygotowali pilscy policjanci wraz z gronem pedagogicznym z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Pile. W działaniach udział wzięli również podopieczni Fundacji "Marchewkowe Pole" i " Stowarzyszenia "Empatia".

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pile współpracują od kilku lat z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych w Pile, gdzie znajdują się klasy o profilu policyjnym. Funkcjonariusze cyklicznie prowadzą w tych oddziałach zajęcia związane z tematyką pracy w Policji. 27 września odbyły się kolejne, tym razem praktyczne warsztaty. Zadanie polegało na czynnościach pościgowo – poszukiwawczych.

Uczestnicy usłyszeli, że z dozorowanej przez służbę więzienną grupie półwolnościowej z zakładu karnego oddaliło się 20 osadzonych. Część z osadzonych odbyła już długoletnie kary za ciężkie przestępstwa w warunkach powrotu do przestępstwa i był to dla nich ostatni etap kary. Do działań poszukiwawczych na domniemanej trasie ucieczki zostali wyznaczeni policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pile, uczniowie z klas policyjnych oraz podopieczni z Fundacji "Marchewkowe Pole" i " Stowarzyszenia "Empatia".

Każda grupa otrzymała konkretne zadania do wykonania i uczestnicy warsztatów wyruszyli w poszukiwania. Teren był trudny, gdyż kilkukilometrowy, położony nad rzeką. W działaniach poszukiwawczych, uczestników wspierali policyjni przewodnicy psów służbowych. Scenariusz był przygotowany zgodnie z wszelkimi wytycznymi dotyczącymi postępowania w przypadku ucieczki więźniów z zakładu karnego.

Głównym celem zajęć było przede wszystkim zapoznanie się z pracą policjantów w czasie działań poszukiwawczo – pościgowych ze wskazaniem zagrożeń dla policjantów i osób postronnych, wykorzystywaniem sił i środków adekwatnych do sytuacji. Ale to również kształtowanie umiejętności przewidywania, kształtowania i doskonalenia wyobraźni przestrzennej, radzenia sobie ze stresem, samodyscypliny, kierowania grupą i planowania działań taktycznych z ukierunkowaniem na ściśle określony rezultat, pracy w zróżnicowanym zespole, umiejętność odgrywania ról adekwatnie do sytuacji.

Zajęcia miały również na celu integrację uczniów klas policyjnych z podopiecznymi Fundacji "Marchewkowe Pole" oraz i Stowarzyszenia "Empatia" ze szczególnym uwzględnieniem na umiejętności współdziałania, pomocy i empatii. Podopieczni Fundacji "Marchewkowe Pole", to osoby niepełnosprawne, dla których działania były ogromnym wyzwaniem i przeżyciem. Jak oświadczyli uczestnicy warsztatów, praca policjanta jest ciężka, trudna i bardzo odpowiedzialna.


podkom. Żaneta Kowalska


 


 

Powrót na górę strony