Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa - Masz wpływ na bezpieczeństwo - Mapa zagrożeń - KPP Piła

Mapa zagrożeń

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa - Masz wpływ na bezpieczeństwo

Data publikacji 19.02.2019

Dzięki Krajowej Mapie każdy mieszkaniec może przekazywać Policji informację o zagrożeniu bez konieczności wychodzenia z domu. Narzędzie umożliwia obywatelom jeszcze łatwiejszy kontakt z funkcjonariuszami i daje możliwość dbania o bezpieczeństwo w swojej najbliższej okolicy.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest już z nami ponad 2 lata. Dzięki niej społeczeństwo ma możliwość bezpośredniego wpływu na bezpieczeństwo w swojej okolicy. Każde naniesione zgłoszenie trafia do właściwych miejscowo jednostek policji. Zgłoszenia są weryfikowane na bieżąco przez funkcjonariuszy z ogniwa patrolowo-interwencyjnego, ruchu drogowego, a także dzielnicowych. Kiedy jest potrzeba w weryfikację włączają się również policjanci kryminalni. Pamiętajmy, że poprzez mapę oprócz wykroczeń można informować nas o przestępstwach – np. posiadaniu środków odurzających.

Mapa dostępna jest na stronie www.policja.pl. Jej budowa pozwala bezproblemowo korzystać z niej każdemu obywatelowi – w przypadku wątpliwości dotyczących poruszania się po mapie i dodawania zgłoszeń, internauci mogą skorzystać z instrukcji obsługi dostępnej na tej samej stronie. Mieszkańcy mogą zaznaczyć na mapie określony obszar i wskazać, jakie zagrożenie ich zdaniem na nim występuje.

Do wyboru jest kilkanaście kategorii obejmujących m.in. miejsca, w których dochodzi do aktów wandalizmu, używane lub sprzedawane są środki odurzające, czy przekraczana jest dozwolona prędkość na drodze. Każda informacja przekazywana jest do miejscowej Policji, która sprawdza zasadność zgłoszeń. Dzięki bieżącej aktualizacji Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa każdy mieszkaniec może sprawdzić czy jego zgłoszenie zostało już sprawdzone, czy jest jeszcze w trakcie weryfikacji.

Z dniem 20 stycznia 2019 r. została dodana na Mapę Zagrożeń nowa kategoria pn. "Miejsce niebezpiecznej działalności rozrywkowej". Wykorzystując ta kategorię użytkownicy będą mieli możliwość wskazania miejsc działalności rozrywkowej, podczas której występują nieprawidłowości stwarzające zagrożenie dla osób uczestniczących w rożnych formach rekreacji.

Jednocześnie przypominamy, że z mapy należy korzystać w sposób rozsądny. Mapa nie służy do informowania o zdarzeniach, które zagrażają życiu lub zdrowiu. W przypadkach konieczności podjęcia przez policję natychmiastowej interwencji, należy korzystać z numerów alarmowych: 112 i 997.

 

KGP/KWP