Uwaga na oszustów podszywających się pod pracowników wodociągów - Aktualności - KPP Piła

Aktualności

Uwaga na oszustów podszywających się pod pracowników wodociągów

Data publikacji 22.05.2020

Policjanci z Poznaia otrzymali już kilkanaście zgłoszeń o oszustach podszywających się za pracowników wodociągów. Ofiarami są osoby starsze. Zwracamy się z apelem, aby poinformować bliskie nam osoby starsze o tego typu przestępstwach i przestrzec ich przed konsekwencjami wpuszczania do swoich mieszkań nieznanych osób. Prosimy także wszystkie osoby, którzy posiadają jakiekolwiek informacje o sprawcach oszustw o kontakt z policją.

Policjanci z Poznania otrzymali już kilkanaście zgłoszeń o oszustwach i kradzieżach, gdzie ofiarami przestępców padają seniorzy. W przeszłości również na terenie Piły miały miejsce podobne przypadki. Algorytm oszustów jest zawsze podobny. Nieznany mężczyzna, podając się za pracownika wodociągów kontaktuje się osobiście ze starszą osobą. Informuje ją o awarii rur i zanieczyszczeniu wody w kranach. Pod pozorem kontroli wchodzi do mieszkania. Razem z właścicielem idą do łazienki i kuchni. Tam wspólnie sprawdzają rury znajdujące się w domu. Niekiedy oszust prosi o nalanie całej wanny wody i uważną obserwację, czy woda nie jest zabrudzona.

W czasie kiedy lokatorzy są zajęci kontrolą wody i rurociągów, do mieszkania wchodzi druga osoba i przeszukuje mieszkanie szukając wartościowych rzeczy. Do mieszkania wchodzi bez problemu, ponieważ drzwi zawsze są otwarte po wejściu pierwszego z oszustów.

Potencjalni przestępcy, którzy podają się za pracowników wodociągów mogę mieć około 30-40 lat, niekiedy ubrani są w żółtą kamizelkę odblaskową.

Zwracamy się z apelem – szczególnie do osób starszych, aby nie wpuszczać obcych osób do swoich mieszkań i domów. Jeśli mamy wątpliwości co do zamiarów odwiedzającej nas osoby, poinformujemy o tym Policję, bądź instytucję na którą powołuje się nieznajomy i sprawdźmy jej tożsamość nie wpuszczając jej do środka mieszkania.

Wszystkie osoby, które posiadają jakiekolwiek informację o osobach poszywających się pod pracowników wodociągów, prosimy o kontakt z policjantami.

KWP Poznań/ JP