Nasilają się oszustwa na terenie Wielkopolski - Aktualności - KPP Piła

Aktualności

Nasilają się oszustwa na terenie Wielkopolski

Data publikacji 18.05.2020

W ostatnim czasie nasilają się oszustwa finansowe na mieszkańcach Wielkopolski. Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności przy dokonywaniu transakcji, o rozwagę podczas otrzymywania specjalnych okazji i promocji, a przede wszystkim o czujność podczas odbierania nietypowych telefonów.

Oszuści bazują na łatwowierności. Podczas krótkiej rozmowy są w stanie wyczuć z jaką osobą mają do czynienia, a jeżeli jest to osoba wrażliwa i pełna empatii to wysoce prawdopodobne, że możemy za chwilę zostać oszukani. Często przedstawiane są fikcyjne sytuacje jak np. informacja o wypadku osoby najbliższej, gdzie szybka wpłata dużej kwoty jest niezbędna do wykonania operacji lub nagłe aresztowanie przez Policję, a jedynie wpłata gotówki pomoże zwolnić członka rodziny. Oszuści wykorzystują, gdzie pod pretekstem oszustw internetowych chcą wymusić wypłatę pieniędzy i przekazanie ich funkcjonariuszowi. Policjanci nigdy nie wezmą żadnych pieniędzy. Powyższe przykłady są niestety rzeczywistością. Pamiętajmy aby nigdy nie dać się zmanipulować oszustom. Nie podawajmy swoich pełnych danych osobowych i adresowych, nie przekazujmy faktów z naszego życia, ponieważ takie informacje wystarczają do zbudowania przez oszustów fikcyjnej historii zawierającej prawdziwe elementy, w którą po dłuższej rozmowie telefonicznej, sami zaczynamy wierzyć. Bądźmy rozsądni także podczas robienia zakupów przez internet, ponieważ oszuści wykorzystując okres pandemii mogą proponować nam jedyne w swoim rodzaju oferty i promocje, przez które ostatecznie możemy stracić nasze pieniądze. Nie zapominajmy także o kodach BLIK, które potrafią być wyłudzane pod różnymi pretekstami przez osoby podające się za naszych znajomych.

Porozmawiajmy w domach z naszymi bliskimi. Zadzwońmy do członków rodziny, zwłaszcza tych starszych i ostrzeżmy ich o zagrożeniach, które występują nieopodal naszego regionu. Nie dajmy się oszukać. Pamiętajmy, że sposoby mogą być bardzo różne, może próbować nas oszukać ktoś, kto podaje się za pracownika gazowni, banku, Policjanta, funkcjonariusza CBŚ, wnuczka, księdza i wiele innych. W przypadku próby nawiązania takiej rozmowy niezwłocznie rozłącz się i poinformuj Policję dzwoniąc pod numer 112.

sierż. Wojciech Zeszot