Policjanci przypominają! Czad zabija!!! - Aktualności - KPP Piła

Aktualności

Policjanci przypominają! Czad zabija!!!

Data publikacji 05.12.2018

Rośnie liczba przypadków zatrucia tlenkiem węgla! Poprzez zasłanianie kratek wentylacyjnych, zbyt szczelne okna i drzwi, niesprawne przewody kominowe, piecyki oraz kuchenki gazowe bez atestów, ryzykujemy życie swoje i najbliższych. Pilscy policjanci apelują o przestrzeganie zasad, dzięki którym można uniknąć zaczadzenia. Apelujemy, by sprawdzić funkcjonowanie domowych systemów wentylacyjnych i grzewczych.

W trosce o bezpieczeństwo przypominamy, że tlenek węgla jest bardzo niebezpieczny. Brak przeglądu urządzenia grzewczego, jego awaria lub niesprawna czy zatkana wentylacja powoduje, że tlenek węgla potocznie nazywany czadem zabija. Wbrew błędnej, potocznej opinii czad nie jest ciemnym dymem i nie ma duszącego zapachu!

Czad (tlenek węgla) to silnie toksyczny gaz, który wbrew obiegowej opinii jest BEZBARWNY i BEZWONNY. Człowiek nie jest w stanie go wyczuć, ani zobaczyć.

Najbardziej zagrożone są osoby, które korzystają z wszelkiego rodzaju piecy, kotłów gazowych lub CO. Jeśli nie ma dostatecznej ilości tlenu podczas spalania powstaje śmiertelny gaz. W odpowiednim stężeniu potrafi najpierw uśpić, a potem zabić ofiarę w kilkanaście minut.

Warto poznać i zastosować kilka najważniejszych zasad, które mogą uchronić przed zatruciem:

1. Robić systematyczne – przynajmniej raz w roku, przeglądy urządzeń wytwarzających ciepło.
2. Przeglądy muszą robić osoby posiadające aktualne kwalifikacje.
3. Pamiętać o przeglądzie kominiarskim, również raz w roku.
4. Dbać o prawidłowy napływ powietrza czyli tlenu do pomieszczeń, w których znajdują się urządzenia grzewcze. Nie wolno zatykać kratek wentylacyjnych!

 

Podkom. Żaneta Kowalska