ZNICZ 2018 - pamiętajmy o bezpieczeństwie! - Aktualności - KPP Piła

Aktualności

ZNICZ 2018 - pamiętajmy o bezpieczeństwie!

Data publikacji 31.10.2018

Okres przygotowań do dnia Święta Zmarłych to przede wszystkim czas zadumy i refleksji, kiedy to w jesienne dni przychodzimy do miejsc wiecznego spoczynku, zapalamy znicze i wspominamy naszych bliskich, którzy odeszli. To również czas wzmożonego ruchu w rejonach cmentarzy, podróży, zakupów oraz porządków przy grobach. Zadbajmy o ten szczególny moment, tak aby nikt i nic nie zakłóciło jego przebiegu.

Działania pn. „Znicz", polegające na zapewnieniu bezpieczeństwa podczas obchodów Święta Zmarłych, na stałe wpisały się w kalendarz poczynań Policji, jak również w krajobraz polskich dróg. Tradycyjnie już w tym okresie będziemy mieli do czynienia ze wzmożonym ruchem na drogach, a co za tym idzie utrudnieniami w płynnej jeździe, szczególnie w rejonach cmentarzy. Dodatkowo niekorzystny wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym będzie mieć jesienna, czasem bardzo zmienna aura. To wszystko przyczynia się do wzrostu zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Zbliżające się święto to czas, w którym wiele osób odwiedza groby swoich bliskich i znajomych. Mając na uwadze fakt, iż dzień Święta Zmarłych jest okresem, w którym znacząco wzrasta zagrożenie przestępstwami oraz wykroczeniami, pilska Policja w tym właśnie czasie intensyfikuje działania prewencyjne ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa osób odwiedzających cmentarze.

Pamiętajmy o tym, aby Dzień Święta Zmarłych pozostał dla nas okresem zadumy bez zbędnych trosk i problemów. Kierujmy się podstawowymi zasadami:

 • Wybierając się na cmentarz nie zabieraj ze sobą dużych kwot pieniędzy, nie będą Tobie potrzebne, a mogą paść łupem złodzieja.

 • Pieniądze, dokumenty czy telefon komórkowy trzymaj w wewnętrznej kieszeni ubrania. Na pewno utrudnisz w ten sposób złodziejowi ewentualną próbę kradzieży.

 • Robiąc porządki na grobie i wokół niego nie spuszczaj z oka torebki, płaszcza czy innych wartościowych przedmiotów. Dobrze, gdy ktoś znajomy może towarzyszyć Tobie na cmentarzu.

 • Będąc na cmentarzu zwracaj uwagę na osoby w twoim otoczeniu. Jeśli ich zachowanie jest podejrzane, poinformuj o tym pracowników cmentarza lub Policję.

 • Jeżeli znasz lub kojarzysz osoby, które opiekują się sąsiednimi grobami, a spotkasz tam kogoś innego, zainteresuj się tym. Możesz zawsze spytać, kim jest ta osoba. Jeśli wyjaśnisz powód twojego zainteresowania, nikt zapewne nie będzie miał Tobie tego za złe.

 • Zamknij drzwi i okna w domu/mieszkaniu. W przypadku, gdy posiadasz alarm pamiętaj o jego uaktywnieniu.

 • Pozostaw sąsiadowi numer telefonu, pod którym będziesz dostępna/y, a także informację kiedy będziesz wracać do domu.

 • Korzystanie w tym okresie z komunikacji publicznej może znacznie skrócić czas dojazdu na cmentarze.

 • W przypadku korzystania z własnego transportu zapoznaj się ze zmianami w organizacji ruchu wprowadzanymi czasowo w tym okresie na drogach i w rejonie cmentarzy.

 • Osoby nieuprawnione, nie mogą zajmować miejsc wyznaczonych do parkowania dla osób niepełnosprawnych.

 • Stosuj się do poleceń i wskazówek wydawanych przez policjantów lub innych funkcjonariuszy pełniących służbę w rejonach cmentarzy.

 • W okolicach przystanków komunikacji publicznej oraz na drogach dojazdowych w bezpośrednim rejonie cmentarzy będzie występował zwiększony ruch pieszych. Zwracaj więc szczególną uwagę na nich zwłaszcza w godzinach wieczornych i nocnych lub w warunkach atmosferycznych ograniczających widoczność.

 • Opuszczając pojazd, sprawdź dokładnie czy go dobrze zamknąłeś.

 • We wnętrzu pojazdu, staraj się nie pozostawiać na widocznych miejscach żadnych przedmiotów wartościowych (np. telefonów komórkowych, radioodtwarzaczy samochodowych, bagaży, nawigacji samochodowej GPS).

 • Poruszając się pojazdami komunikacji publicznej oraz przebywając w tłumie pamiętaj by torebki, saszetki, plecaki były zamknięte i najlepiej obrócone zapięciem do ciała i przytrzymywane ręką od góry.

 • Jeżeli w okresie Wszystkich Świętych, wybierasz się na cmentarz razem z dziećmi, zwracaj na nie szczególną uwagę.

 • Zadbaj aby dziecko posiadające telefon komórkowy pod hasłem ICE miało wpisany numer telefonu swego rodzica lub opiekuna.

 • Małe dzieci wyposaż w kartkę z danymi oraz telefonem do rodzica lub opiekuna.

 • Ucz dzieci, że w sytuacjach „awaryjnych” zawsze mogą uzyskać pomoc od przedstawicieli „służb mundurowych” – policjanta, strażnika miejskiego, strażaka, harcerza.

Pamiętaj! Mimo wszystko w najbliższych dniach to nie kwiaty i znicze będą najcenniejszymi przedmiotami w Twoim posiadaniu, o które powinieneś troszczyć się najbardziej!

Zmiany organizacji ruchu w dniu 1 listopada 2018 roku w Pile: 

1. ul. Motylewska od skrzyżowania z ulicą Przemysłową – wprowadzony zostanie jeden kierunek ruchu,

2. na  ulicy Przemysłowej ruch odbywał się będzie w jednym kierunku – do centrum miasta, natomiast ruch autobusów wzorem lat ubiegłych odbywał się będzie w dwóch kierunkach,

3. na głównych skrzyżowaniach w obrębie cmentarza komunalnego w Pile będą wyznaczone stałe posterunki regulacji ruchu,

4. na Al. Poznańskiej przed skrzyżowaniem z ulicą Motylewską, lewy pas ruchu w kierunku miasta będzie okresowo zamknięty.

Pamiętajmy, aby w każdej sytuacji bezwzględnie stosować się do poleceń policjanta kierującego ruchem drogowym!

 

podkom. Żaneta Kowalska