Aktualności

II Turniej Sprawności Fizycznej w ramach projektu „Sport Zamiast Uzależnień"

Data publikacji 22.10.2018

Trzyosobowe drużyny reprezentujące szkoły średnie powiatu pilskiego zmierzyły się w II Turnieju Sprawności Fizycznej w ramach projektu „Sport Zamiast Uzależnień”, który odbył się w hali sportowej przy Zespole Szkół Gastronomicznych w Pile. Młodzież zmierzyła się w przygotowanym przez policjantów torze przeszkód, który muszą pokonać kandydaci do służby w Policji. W przedsięwzięciu nie zabrakło sportowych emocji, a także refleksji na temat różnego rodzaju używek. Turniej uświetnił swoją obecnością Grzegorz Peksa – wicemistrz świata w wyciskaniu sztangi.

Dopalacze, narkotyki oraz inne używki stanowią preparaty zawierające w swym składzie substancje psychoaktywne, które zagrażają życiu i zdrowiu. Ich produkcja, sprzedaż i reklamowanie są w Polsce ustawowo zakazane. Większość dopalaczy ma postać tabletek lub mieszanek do palenia. Bardzo ważne jest uświadomienie młodym ludziom, że dopalacze to trucizna i zażywnie ich może wiązać się z poważnym ryzykiem. Należy reagować, jeśli w naszym towarzystwie ktoś zamierza zażyć te substancje i stanowczo odmawiać, gdy nas do tego namawia. Nie warto ryzykować własnego życia...

19 października br. od przekazania takich właśnie treści rozpoczął się Turniej Sprawności Fizycznej w ramach projektu „Sport Zamiast Uzależnień". W przedsięwzięciu udział wziął Etatowy Członek Zarządu Powiatu Pilskiego Przemysław Pochylski, podinsp. Tomasz Wojciechowski Naczelnik Wydziału Prewencji z pilskiej komendy, Dyrektor Zespołu Szkół Gastronomicznych w Pile Pani Urszula Mrall. Gościem specjalnym ze świata sportu, który swoją obecnością uświetnił turniej był Grzegorz Peksa – wicemistrz świata w wyciskaniu sztangi. II turniej powstał z inicjatywy Komendy Powiatowej Policji w Pie i Starostwa Powiatowego w Pile, a współorganizatorem było Stowarzyszenie Orlik Piła.

Tor przeszkód został przygotowany na wzór tego, który muszą pokonać kandydaci do służby w Policji. Jak oświadczyli uczniowie rzetelnie przygotowywali się do zawodów, aby dobrze wypaść w klasyfikacji. Jak ocenili sędziowie, wszyscy uczestnicy turnieju zdali egzamin na bardzo wysokim poziomie. Część uczniów oświadczyło, że myślą o zawodzie policjanta. Podczas turnieju nie zabrakło prawdziwych, sportowych emocji!

W klasyfikacji drużynowej na podium stanęli:

I miejsce – drużyna z Zespołu Szkół przy Teatralnej

II miejsce – drużyna ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego

III miejsce – drużyna z Zespołu Szkół Technicznych

Celem turnieju było uświadamianie młodych ludzi o niebezpieczeństwach związanych z zażywaniem dopalaczy i innych używek oraz zachęceniu młodych ludzi do uprawiania sportu, który ma bardzo dobry wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie.

Dziękujemy za wsparcie projektu Panu Staroście Pilskiemu Eligiuszowi Komarowskiemu, Panu Grzegorzowi Peksie, Stowarzyszeniu Orlik, Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Pile oraz Dyrekcji Zespołu Szkół Gastronomicznych w Pile.


podkom. Żaneta Kowalska