Młody kierowco! Nie zabijaj! Nie daj się zabić! - Aktualności - KPP Piła

Aktualności

Młody kierowco! Nie zabijaj! Nie daj się zabić!

Data publikacji 30.10.2017

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pile kontynuując działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym rozpoczęli kolejny cykl projektu pn. „Nie zabijaj! Nie daj się zabić!”. Przedsięwzięcie ma na celu wpływ na wyobraźnię uczestników ruchu drogowego poprzez pokazanie autentycznych zdjęć z tragicznych zdarzeń drogowych do których doszło na terenie powiatu pilskiego. Akcja skierowana jest do młodych kierowców oraz osób, które w najbliższym czasie kierowcami zostaną.

Mimo zaostrzonych przepisów, wzmożonych kontroli policyjnych, a także  tragicznych zdarzeń na terenie całego kraju, w tym również na terenie powiatu pilskiego, w dalszym ciągu na naszych ulicach dochodzi do zdarzeń drogowych. Przyczyną jest m.in. brawura, alkohol i nie stosowanie się do obowiązujących przepisów. Na terenie kraju w porównaniu do roku ubiegłego zginęło ponad 200 osób więcej i odnotowano 1500 wypadków drogowych więcej. Te liczby przerażają, zwłaszcza, że to nie tylko statystyka, ale to przede wszystkim tragedie ludzkie. Na terenie powiatu pilskiego zginęło 7 osób mniej. Analogicznie do roku ubiegłego odnotowaliśmy również spadek wypadków drogowych o 26. Jednak i tak nie są to dobre wyniki, w związku z tym pilska Policja kontynuuje działania profilaktyczne.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pile od dłuższego czasu prowadzą szereg działań profilaktycznych mających na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. 30 października br. funkcjonariusze rozpoczęli kolejny cykl działań pn. „Nie zabijaj! Nie daj się zabić!” Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pile spotkali się z młodzieżą w Młodzieżowym Domu Kultury przy ulicy Okrzei w Pile. W spotkaniu uczestniczył Komendant Powiatowy Policji w Pile mł. insp. Sebastian Cichocki, Starosta Pilski Eligiusz Komarowski, Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Pan Jan Tuszyński, Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Pile Pan Zbigniew Przeworek, Zastępca Dyrektora Oświaty Starostwa Powiatowego w Pile Pan Tadeusz Dziadek, Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Pile Pan Piotr Halama oraz grono pedagogiczne i uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Pile, Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Pile, I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Pile.

Głównym przesłaniem spotkania był przede wszystkim wpływ na wyobraźnię młodych ludzi poprzez pokazanie autentycznych fotografii z najbardziej tragicznych zdarzeń drogowych, do których doszło na terenie powiatu pilskiego. Były one umieszczone w prezentacji multimedialnej. Akcja jest skierowana do młodych kierowców, a także osób, które w najbliższym czasie takimi kierowcami zostaną. Naczelnik Wydziału Prewencji podinsp. Tomasz Wojciechowski prowadził z uczestnikami dialog, gdzie młodzież mówiła o swoich odczuciach podczas prezentacji.

Głos zabrał Komendant Powiatowy Policji w Pile, który przedstawił ilość zdarzeń drogowych, osób zabitych oraz rannych w porównaniu do ubiegłego roku. Szef pilskich policjantów uwrażliwiał młodzież na zagrożenia czyhające na drodze, zwłaszcza biorąc pod uwagę młodych kierowców. Pan Komendant podsumowując swoje wystąpienie zaakcentował, że „życie to nie gra komputerowa... w rzeczywistym życiu umiera się tylko jeden raz...”

Głos również zabrał Starosta Pilski Eligiusz Komarowski oraz Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego Pan Zbigniew Przeworek, którzy w swoich wystąpieniach odwołali się do konkretnych przykładów nieodpowiedzialności na drodze oraz swoich doświadczeń, kiedy to byli świadkami tragicznych zdarzeń w ruchu drogowym.

Spotkaniu towarzyszyła specjalnie przygotowana wystawa fotograficzna przedstawiające auta ze zdarzeń ze skutkiem śmiertelnym. Dziękujemy wszystkim gościom i uczestnikom za udział w spotkaniu.

podkom. Żaneta Kowalska/ foto - Powiat Pilski